Stále vyšší nároky na obnovu vozového parku, jeho spolehlivost, kvalitní řidiče a mnoho dalšího je závislé na toku financí. To je také důvodem, proč je všeobecně nutné dodržovat stanovené doby splatnosti, neboť očekávané peníze mají obratem svého dalšího majitele. Je o nás známé, převážně u různých neziskových organizací, nastavení volěnšjího režimu, čímž jim umožňujeme fungovat například po dobu, než obdrží veřejnou finanční podporu, než vyberou po výplatách od rodičů dětí doplatky za akce klubů a podobně. Stejně tak nikomu netrháme hlavu v případě, že dojde k problému, ale dotyčný komunikuje a najdeme společnou cestu. To jak u dlouhodobých partnerů, tak jednorázových akcí, které by ostatní dávno předávali k vymáhání. Bohužel jsou i tací, kteří nemají žádné svědomí, dluží, ale přesto s ledovým klidem chodí po ulici a existují dále. Tímto upozorňujeme široké okolí na možnou spolupráci s nimi. A že porušujeme záko? No bože, jen ať to každý vidí...

Silvie Třísková, Olomouc - FAJN VÍKENDY

Jedna z organizací, kterým jsme vůbec umožnili rozjezd formou velmi dlouhé doby splatnosti faktur, kde jsme o peníze žádali, až u nás byly opravdu třeba. To výměnou za odjetí všech akcí našimi autobusy. V případě, že bylo hlášeno méně lidí, doporučili jsme mikrobus od někoho z našich partnerů. Po čase však vyšlo najevo, že byl záměrně ohlášen malý počet lidí, náš autobus zrušen a zajištěn autobus od konkurence, v některých případech bylo dokonce předdomluveno více dopravců s velkým autobusem na jeden zájezd a těsně před akcí všichni zrušeni. Stejně tak nám byl v sezonu třikrát zrušen zájezd do Itálie (první jen den předem), neboť se údajně některým klientům zdál autobus málo nóbl a majitelka agentury si nedokázala stát za svým. Paradoxně objednala autobus ještě starší. To vše při tom, co nám dotyčná dlužila šestimístnou sumu (skrz exekuce ještě přes anglickou společnost jednoho z kamarádů). Obratem byly nastaveny standardní ceny, načež jsme se obratem po odřeknutí řady dalších akcí (s tím, že jede mikrobus) oklikou dozvěděli, že jsme drazí a nadále jezdí s jedním z olomouckých ničitelů trhu, který navíc zajímavý způsobem obchází DPH. A my stále čekáme na platby, kterých se asi jen tak nedočkáme, neboť současnému dopravci je potřeba platit včas a také nakoupit s předstihem vstupenky na letošní zájezdy. Kdyby hanba fackovala, některým asi zaliská uši do hlavy.

Libor Krejčů, Jablonec nad Nisou - autobusová doprava

Další hovado mezi dopravci, které nemá žádné svědomí. V říjnu 2017 nás oslovila naše spedice, zda-li za něj za hodinu neuděláme posilu Brno-Praha pro Student Agency, neboť stojí na cestě na spoj a neadří se mu rozchodit technickou závadu na voze. Spoj jsme odjeli, zachránili mu krk, peníze na cestě Objednavatel - Spedice - Dopravce proběhly, k nám se již nedostaly. Když jsme zjišťovali mezi dopravci, co je tento "kolega" zač, bylo nám řečeno, že je to naprosto normální, kdo ho zná se za něj stydí a spedice s ním již spolupracovat také přestala.